Nech zavládne pokoj (Terézia Gažiová)

Keď sa modlíme, stávame sa nástrojmi pokoja. Mária nás volá trikrát po sebe: „Modlite sa, modlite sa, modlite sa“. Opakovanie nám pomáha zapamätať si dôležitú vec. Dnes sa máme naučiť vzácnu radu, a síce: jediná vec, ktorá môže prekonať zlo a nepokoj, je modlitba.

Modlitba za pokoj je rozhodnutie sa pre pokoj. My si vyberáme, čo bude vládnuť v našich srdciach.

Počúvame o násilí, nenávisti, nespravodlivosti, vojnách, ktoré narastajú. Z denných správ cítiť strach, neistotu, smútok, bezmocnosť. Ľudskými silami nemôžeme zastaviť zlo. Vidíme, ako sa pred našimi očami rúcajú veľké budovy, kostoly, nemocnice… všetko to, čo sa roky budovalo, je zničené za pár minút. Je jasné, že my, ľudia, nedokážeme zastaviť zlo. Je to nemožné.

Boh vidí našu krízu. Preto posiela na zem Máriu, ako nám o tom povedala 2. januára 2018: „Keď sa na zemi vytráca láska, keď sa nenachádza cesta spásy, ja, Matka, prichádzam, aby som vám pomohla, aby ste spoznali pravú vieru – živú a hlbokú – aby som vám pomohla pravdivo milovať.“

„Som s vami a modlime sa spoločne. Deti moje, pomôžte mi modlitbou, aby satan nezvíťazil. Jeho moc smrti, nenávisti a strachu napadla zem. Preto, deti moje, vráťte sa k Bohu a modlitbe, k pôstu a zriekaniu za všetkých tých, ktorí sú pošliapaní, chudobní a bez hlasu v tomto svete bez Boha. Ak sa nevrátite k Bohu a jeho prikázaniam, nemáte budúcnosť. Preto ma poslal k vám, aby som vás viedla“ (25.2.2022).

Pokoj vo svete sa začína v modlitbe na kolenách. Modlitba nás mení. Boh je prítomný uprostred každého chaosu. Pokoj, o ktorom hovorí Mária, nie je neprítomnosť vojny. Je to hlboký vnútorný pokoj, ktorý vychádza zo vzťahu s Bohom.

Jedna rehoľná sestra v kláštore v meste Charkov, ktorý je v zóne vojny, vydala svedectvo o tom, ako napriek rachotu zbraní a výbuchov, prežíva v srdci hlboký pokoj. Pravý pokoj vychádza z modlitby odovzdania sa do Božích rúk.

Mária nás vedie najskôr k modlitbe za pokoj vo svojom srdci, potom za pokoj v rodine a až potom za pokoj vo svete. Pokoj je dar od Boha. Keď ho prijmeme, privádza nás k láske k blížnym. Stávame sa citlivejšími na potreby blížnych. Každý dobrý skutok, úsmev, dobré slovo… to všetko je modlitba za pokoj. Modlitba za pokoj je i odpustenie. Modlitba za pokoj je i zriekanie a pôst. Modlitba za pokoj je modlitba pod krížom i s krížom v rukách. Ježiš za pokoj nášho srdca položil svoj život. Keď zjednocujeme vlastné utrpenia s Ježišovým, je to najväčšia modlitba.

Modlitba za pokoj je osobná aj spoločná v rodine či v modlitbových spoločenstvách. Najobľúbenejšou modlitbou za pokoj je v Máriinej škole ruženec – ako najsilnejšia zbraň proti zlu. Aj Svätý Otec Ján Pavol II. nás povzbudzuje: „Ruženec upriamuje náš pohľad na Krista, robí nás tvorcami pokoja vo svete. Zo svojej podstaty – ako vytrvalá spoločná prosba, ktorá je v súlade s Kristovou výzvou, že sa treba stále modliť a neochabovať (Lk 18, 1) – nám dáva nádej, že aj dnes môžeme vyhrať taký ťažký boj, akým je boj za pokoj“ (Rosarium Virginis Mariae).

 

Modlitba:

Pane Ježišu, urob ma tvorcom pokoja,

aby som vnášal lásku, kde panuje nenávisť,

odpustenie, kde sa množia urážky, jednotu, kde vládne nesvornosť.

Daj, aby som prinášal pravdu tým, čo blúdia,

vieru tým, čo pochybujú, nádej tým, čo si zúfajú, svetlo tým, čo tápu vo tmách,

radosť tým, čo smútia. Daj, aby som sa snažil

skôr potešovať iných, než aby mňa potešovali,

skôr chápať iných, než aby mňa chápali,

skôr milovať iných, než aby mňa milovali.

Pretože len keď dávame, nadobúdame,

len keď zabúdame na seba, nachádzame seba samých,

len keď odpúšťame, dostáva sa nám odpustenia,

len keď odumierame sebe, povstávame k večnému životu.

Amen (modlitba sv. Františka z Assisi)

Predchádzajúce

Povedz iba slovo (Páter Slavko Barbarič, OFM)

Ďalej

Modlite sa za pokoj (Páter Ljubo Kurtovič, OFM)